Haber

Tunus’tan İtalya’ya 15 Bin 769 Düzensiz Göçmen Ulaştı

Tunus’ta 2023 yılı başından 31 Ekim’e kadar 15 bin 769 kaçak göçmen İtalya kıyılarına ulaştı.

Tunus Ekonomik ve Sosyal Haklar Forumu, Tunus’taki düzensiz göçe ilişkin bir bildiri yayınladı.

Açıklamada, yılbaşından 31 Ekim’e kadar Tunus’tan İtalya’ya 15 bin 769 sistematik olmayan göçmenin geçtiği, 75 bin 923 sistematik olmayan göçmenin göç girişiminin engellendiği belirtildi.

Açıklamada, geçen yılın aynı döneminde İtalya’ya 16 bin 699 düzensiz göçmenin geçtiği, bu yıl İtalya’ya ulaşan göçmenlerin 4 bin 428’inin çocuk, 1212’sinin ise kadın olduğu belirtildi.

Tunus’ta bir ayda yaklaşık 10 bin düzensiz göçmen yakalandı.

Tunus Ulusal Muhafız Genel Müdürlüğü’nden 16 Ekim’de yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin sistemsiz göçe karşı gerçekleştirdiği operasyonlarda 16 Ekim’de engellenen 668 düzensiz göç girişiminde 9 bin 850 göçmenin yakalandığı belirtildi. ve 15 Eylül ile 15 Ekim tarihleri ​​arasında ülke kıyılarında.

Her yıl binlerce Afrikalı düzensiz göçmen, daha yeterli bir yaşam umuduyla Akdeniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmak için Libya ve Cezayir’le biten Tunus’a geliyor.

Orta Akdeniz’de sistemsiz göç yolu üzerinde yer alan, İtalya’nın Kuzey Afrika’ya en yakın kara parçası olan Lampedusa Adası, Tunus kıyılarına yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Düzensiz göçmenlerin Lampedusa’ya ulaşmak için sıklıkla geldikleri yerler arasında Tunus’un Sfax kenti öne çıkıyor.

Düzensiz göçmenlerin sık sık Avrupa’ya geçmeye çalıştığı adada, 36 saatte 6 binden fazla göçmenin gelmesi nedeniyle “acil durum” ilan edildi.

haber-koprubasi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu